Makaleler

Counter-Strike Oyununun tarihçesi

Valvece geliştirilip Sierra tarafından 19 Kasım 98′ yılında satışa başlatılan Half Life oyunu kısa süre içerisinde çok tutulmuştur ve dünya geneline yayılmıştır. 1999 Yılında Minh Gooseman Le ve Jess Cliffe tarafından Half Life için Terörizim konulu bir mod geliştirilmiştir ve bu modun ismi Counter Strike’dir. Kelime anlamı Karşı Taarruz anlamına gelmektedir. Mod’un ismi belirlenmeden önce Counter-Terörizim, Strike Force, Counter-Terrör gibi isimler düşünülmüştür yalnız modun ismi Counter Strike olarak belirlenmiştir.

Modun beta sürümü 19 Haziran 1999 yılında piyasaya sürülmüştür ve çok kısa bir sürede oyuncular tarafından sevilip dünya geneline yayılmıştır. Başlangıçta Counter-Terrörist ve Terrörist grupların görünüşleri bir birlerine oldukça benzerdirler ve geçen zaman içerisinde beta sürümleriyle birlikte modda bulunan hatalar giderilmiştir. Counter Strike’nin ilk sürümü 8 Kasım 2000 tarihinde yayınlanmıştır. Bu sürümde 4 Counter-Terrörist, 4 Terrörist olmak üzere 8 tane skin bulunmaktadır. Beta sürümlerinden sonra, oyunla ilgili bir çok değişiklik ( yeni silahlar, telsiz komutları ) ilk defa bu sürümde eklenmiştir. 13 Mart 2001 yılında yayınlanan versiyon 1.1 sürümüyle birlikte hatalar büyük oranla kapatılmış ve oyuncular çok sevilen günümüz Counter strike Global Offensive’nin ilkel atası olan sürüm ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda yayınlanan versiyon 1.2 – 1.3 ve 1.4 oyunun geçiş sürümü olup oyunun asıl patlama noktası olan Counter Strike 1.5 ve Counter Strike 1.6 sürümleri olmuştur. Beta sürümünden ve gerçek sürümü olan 1.1 sonrasında oyunda en büyük ikinci değişiklik Counter Strike 1.5 ve 1.6 sürümleri arasında olmuştur. Arayüzler tamamen değiştirilmiş, Online oynama modu güncellenmiş, yeni silahlar ve kalkan eklenmiştir. Şuanda günümüzde bile azda olsa hala Counter Strike 1.5 ve 1.6 sürümü oynanmaktadır.

Counter Strike 1.6 yayınlandıktan 1 yıl sonra ( 2004 ) Valve tarafından Condution Zero’yu yayınlanmıştır ve bu sürüm 1.5 ve 1.6 sürümünün gölgesinde kalmıştır ve Valve kötü bir düşüş yaşamıştır yalnız Condution Zero sürümünde Görsel değişiklikler bulunmuktadır ve hemen ardından Ağutos 2004’de Counter Strike Source yayınlanmıştır. Condution Zero’dan dan daha çok oynanması ve rağbet görmesi halinde yinede 1.5 ve 1.6 sürümü kadar tutulmamıştır. Namco tarafından 2005 yılında yayınlanan Counter Strike Neo Linux için tasarlanmıştır, Single Player oynana bilen bu sürümün karakterleri Anime karakterlerden esinlenerek tasarlanmıştır yalnız bu sürümde çok fazla rağbet görmemiştir. 2008 Yılında Japonya, Güney Kore, Çin, Malezya, Endonezya ve Türkiye için Counter Strike Online yayınlanmıştır.

2012 Yılında eski günlerine geri dönmek amacıyla ve tekrar kendisini göstermek amacıyla Valve Counter Strike 1.6′ nın dinamikliği ve Counter Strike Source’nin görselliğini geliştirerek Counter Strike Global Offensive’ yi yayınlamıştır ve oyuncular tarafından çok benimsenmiş ve dünya çapında ses getirmiştir. Günümüzde en çok oynana Counter Strike sürümüdür ve dünya çapında turnuvaları yapılan Online Oyundur.

Counter-Strike Hakkında Az Bilinenler;

 • Counter Strike’yi ilk test edenlerden biriside Türk’tür ve Türkiyede Counter Strike beta 3.1 sürümünden beri oynanmaktadır.
 • Türkiye’de ki ilk Counter-Strike sunucusu Sanane’ dir.
 • Türkiyede ilk Counter-Strike Takımı Forgotten’ dir ve oyuncular tarafından gelen istek üzerine sunucu açılmıştır.
 • Counter Strike beta 1.0’dan Counter Strike 1.6′ ya kadar bulunan tek harita Cs_Siege’ dir ve bu haritayı yapan kişi 17 Aralık 2000 tarihinde intihar etmiştir.
 • Counter Strike beta 1.0 ‘da sadece 4 harita ve 9 silah vardır, biçak Counter Strike beta 3.0 sürümünde, el bombası ise 4.0 sürümünde eklenmiştir.
 • SAS modeli 5.0 sürümünde eklenmiştir, Round bittiğinde silahlar olduğu yerde kalmaktadır gelen güncellemeler sonrasında Round sonrasında silahlar olduğu yerden kaldırıldı.
 • Beta sürümlerinde her silahın kendisine ait mermisi vardır ve c4’ü haritanın her yerine kurulabilirdiniz.
 • Beta sürümlerinde imha kiti satın alınmaz, her round’da rast gele bir kaç kişiye verilmektedir.
 • Beta 5.0 sürümünde Cs_Irak haritası eklenmiştir.
 • Beta 6.0 sürümünde Radar eklenmiştir.
 • Oyuncular tarafından oluşturulan haritalar ” de_dust, cd_siege, de_nuke ” dir.
 • Oyundaki Zor modda bulunan Bot Gabe ” Gabe Newell ” ismini, Bot Dave Dust, Dust2, Cobble haritalarının kurucusu olan ” Dave Johnston ” ismini, Bot Minh ve Bot Cliffe ilk Counter Strike oyunun oluşturucularının ismini, Bot Cris Aztec, İnferno , Frantic haritalarının oluşturucusunun ismini almıştır.
 • Dust2′ de Goose grafitisi ilk Counter Strike’nin kurucusu olan Minh Le’ nin oyunda kullandığı isminden alınmıştır.
 • Oyunda ki bütün radyo komutları ve mesaj sesleri oyun oluşturucusu Jeff Cliffe tarafından kaydedilmiştir. Global Offensive’de ki radyo komutları ve mesaj sesleri ise ise farklı ses aktörleri tarafından kaydedilmiştir.
 • Counter Strike beta 1.0’dan Counter Strike Global Offensive kadar bir çok oyun sesi, silah sesi ve komut sesleri değiştirilmiştir yalnız round sonunda ki bulunan ” Counter-Terrörist win / Terrörist win ” sesleri değiştirilmemiştir.

NAZOMIK

RAK! BAL!K TAKIM SAHİBİ [2006]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetiniz

Cart is empty